SEIK
Stowarzyszenie Ewangelizacji i Kultury
Dom Rekolekcyjny
Osiny Dolne 38
Stowarzyszenie Ewangelizacji i Kultury
Historia Diakonii
We wrześniu 2000 r. wraz z grupą młodzieży rozpoczęliśmy dzieło, które z bożą pomocą staje się odblaskiem Chrystusa w świecie. Kiedy z perspektywy czasu z młodymi ludźmi myślimy o posłannictwie i zadaniach Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacyjnej Młodych, na myśl przychodzą nam słowa Jana Pawła II : „Nowe stulecie i nowe tysiąclecie rozpoczynają się w świetle Chrystusa. Nie wszyscy jednak widzą to światło. Naszym zadaniem, porywającym i trudnym, jest być Jego odblaskiem.”
3 kwietnia 2001 roku ks. Biskup Jan Wiktor Nowak, przychylając się do prośby księdza Andrzeja Żelazo, udzielił specjalnym dekretem aprobaty na działalność Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacyjnej Młodych wyznaczając jej działania. Poprzez spotkania rekolekcyjne i skupienia odbywa się systematyczna formacja duchowa Diakonii.Grupa liczy około 60 osób. Należą do niej głównie studenci i młodzi małżonkowie. Do zadań wspólnoty należy współorganizowanie oraz pomoc w prowadzeniu rekolekcji w domach diecezjalnych.
W tym samym czasie ksiądz Biskup Ordynariusz powołał do istnienia Stowarzyszenie Ewangelizacji i Kultury Diecezji Siedleckiej, dzięki któremu wspólnota otrzymała osobowość prawną nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
To My
Relacja z naszych spotkań
Bądz z nami
Przyjdz na spotkanie lub zadzwoń
CELE I ZADANIA STOWARZYSZENIA
1.Celem zasadniczym Stowarzyszenia jest kształtowanie osób w duchu chrześcijańskim, przez ewangelizację i krzewienie kultury.
2.Pomoc i mobilizacja w pracy nad sobą, jako forma rozwoju pełni człowieczeństwa.
3.Wspieranie nauczycieli i wychowawców w ich rozwoju osobowym przez organizowanie formacji, kształcenia ustawicznego w formie kursów, konferencji.
4.Ubogacenie wiary: szerzenie wiedzy religijnej, prawd wiary, zasad moralnych, rozwijanie praktyk religijnych w życiu osobistym i wspólnotowym, zwłaszcza pełnego uczestnictwa we Mszy św.
5.Prowadzenie działalności trzeźwościowej i profilaktyki antyalkoholowej.
6.Twórcze zaangażowanie w rozwój życia kulturalnego.
7.Formacja dzieci i młodzieży do posługi liturgicznej.
8.Angażowanie w życie rodzinne i przygotowanie do założenia własnej rodziny.
9.Angażowanie w życie Kościoła i Jego misję, zwłaszcza apostolską.
10.Angażowanie w życie społeczne, uwrażliwianie na potrzeby bliźnich, prowadzenie działalności charytatywnej w postaci kolonii dla dzieci z rodzin ubogich.
11.Otwieranie na kontakty ze światem, z organizacjami i ruchami krajowymi i zagranicznymi prowadzącymi swą działalność zgodnie z duchem Ewangelii.
Domy ewangelizacyjne w Siedlanowie i Osinach Dolnych
Pierwszy dom powstał w 2001 roku. Był to budynek Szkoły podstawowej w Siedlanowie k/Radzynia Podlaskiego w województwie lubelskim. Tam też rozpoczęły się pierwsze spotkania i rekolekcje. Obiekt po wielu remontach w ciągu tych kilku lat zmienił swe oblicze. Tu w każdy weekend odbywają się rekolekcje dla małżeństw, dorosłych, studentów, młodzieży, i dzieci. Miejsce to tętni duchowym życiem.
W 2001 roku powstał również drugi dom ewangelizacyjny, który znajduje się w Osinach Dolnych k/Mokobod w województwie mazowieckim. W tym samym roku rozpoczęły się pierwsze remonty, dzięki czemu mógł tam zamieszkać ówczesny opiekun ksiądz Andrzej Żelazo. Tam też utworzono biuro ewangelizacji. Wiele prac w domu i jego otoczeniu zostało już wykonanych, aby jednak budynek ten mógł w pełni służyć jako dom rekolekcyjny, musi zostać przeprowadzony poważny remont.